R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy w PRL żyło się lepiej- rozważania różne...
Autor Wiadomość
monikzy 
Przyjeżdża na zakupy
monikzy



Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 272
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-09-11, 20:53   Czy w PRL żyło się lepiej- rozważania różne...

Przeniesione z wątku o okradaniu rezerwy demograficznej przez rząd

Niestety ale czasy w kt. zyjemy sa okropne. Coraz czesciej sklaniam sie do stwierdzenia, ze ludzie kt teraz sa na emeryturze zyli w lepszych czasach. Praca byla zapewniona, do tego byla bezstresowa i trwala 8 godzin. Nikt nie martwil sie o emerytury. Nie bylo tak ogromnej roznicy zarobkow, owszem kierownictwo i zarzad zarabiali wiecej ale co najwyzej o dwa, trzy razy wiecej. I co z tego, ze byly pustki w sklepach. Teraz sklepy sa wypchane a i tak polowy spoleczenstwa nie stac na zakupy. Teraz prezes zarabia 30, 40 razy wiecej. Pytam sie czy naprawde jest on tak wybitnie zdolny, aby az tyle zarabiac? Kazdy martwi sie o prace, a nerwowka jest wszechobecna. Naprawde zaluje ze nie urodzilam sie 30 lat wczesniej.
Ostatnio zmieniony przez ourson 2012-09-12, 19:41, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
red 
Moderator



Pomógł: 55 razy
Wiek: 44
Dołączył: 14 Wrz 2005
Posty: 5433
Piwa: 68/22
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-09-11, 21:03   

monikzy, chyba niewiele wiesz o poprzednim ustroju...
Dzisiejsze czasy dają sporo możliwości, ale nie gwarantują nikomu żadnej stabilności.
Po prostu coś za coś.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
monikzy 
Przyjeżdża na zakupy
monikzy



Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 272
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-09-11, 21:31   

No coz wniosek taki wyciagnelam rozmawiajac z wieloma ludzmi. Kazdy ma swoje zdanie i swoja opinie, ogolnie ci ludzie raczej nie wychwalaja obecnych czasow. Prosze spojrzec chociazby na taki zugil? Moj tata tam pracowal i mial tez duze mozliwosci, byl projektantem, zwiedzil kawal swiata itd. Jesli ktos byl zdolny rowniez w poprzednich czasach mial mozliwosci. Roznica jest taka, ze wtedy aby osiagnac sukces nie trzeba bylo brac udzialu w wyscigu szczurow i wyznawac zasade po trupach do celu. Byc moze przesadzam, bo aktualnie jestem troche rozzalona, ale i tak wolalabym zyc wtedy.
_________________
“The person, be it gentleman or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid.” - Jane Austen
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Yenlikasio 
Dojeżdża PKSem
Ten z Zadupia



Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 13 Sie 2012
Posty: 109
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Strugi City
Wysłany: 2012-09-12, 17:16   

monikzy,
monikzy napisał/a:
Kazdy ma swoje zdanie i swoja opinie, ogolnie ci ludzie raczej nie wychwalaja obecnych czasow.


To raczej nie zdanie czy opinia ( chyba że ktoś woli być zaciemnionym jak średniowiecze człowiekiem i udawać że nic nie widzi), to co napisał red to są fakty.

monikzy napisał/a:
Jesli ktos byl zdolny rowniez w poprzednich czasach mial mozliwosci. Roznica jest taka, ze wtedy aby osiagnac sukces nie trzeba bylo brac udzialu w wyscigu szczurow i wyznawac zasade po trupach do celu.


No nie, nie trzeba było tego wszystkiego. Wystarczyło włazić w dupę odpowiednim osobom bądź mieć jakąś w rodzinie. Wtedy i owszem, były możliwości. :)
_________________
One music!
One love!
One world!


Sygnatura też :>
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ilin 
Ma stragan na targu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 641
Skąd: XXXXXXXXXXXXXXX
Wysłany: 2012-09-12, 17:59   

Yenlikasio napisał/a:
...


W profilu podajesz ,ze masz lat 16.
Jeśli to prawda to nie mozesz tamtych czasów pamiętać.

Nie powielaj więc bzdur jakimi dziś nas dookoła karmią.


Wierz mi prawie połowę swego życia w tamtych czasach przeżyłem.
Nie miałem żadnych wysoko postawionych znajomych ,nigdy nie należałem do partii nawet zsmp i nikomu do tyłka nie właziłem.

Wystarczyło uczciwie żyć.
_________________
"Dziś przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" - J.Palikot
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Yenlikasio 
Dojeżdża PKSem
Ten z Zadupia



Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 13 Sie 2012
Posty: 109
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Strugi City
Wysłany: 2012-09-12, 18:22   

@up

Nie pamiętam, ale dużo czytam, i logika też jest ważna. Żeby nie pisać najważniejsza. Żyłeś uczciwe - i żyłeś na poziomie dajmy na to przeciętnym? Wyżej od przeciętnego? O ile?

Nie dało się zostać kimś na wysokim i zagrzanym stołku bez znajomości. Oczywiście w porównaniu do tego, co można teraz osiągnąć. Oczywiście w tych czasach wysoko postawieni "przyjaciele" także się przydają, nie przeczę. Jednak można osiągnąć więcej, niż wtedy. I to jest fakt. :]
_________________
One music!
One love!
One world!


Sygnatura też :>
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2012-09-12, 18:26   

monikzy napisał/a:
No coz wniosek taki wyciagnelam rozmawiajac z wieloma ludzmi. Kazdy ma swoje zdanie i swoja opinie, ogolnie ci ludzie raczej nie wychwalaja obecnych czasow.

Jestem z "tamtych czasów". Przemiany, jakie nastąpiły, działy się na moich oczach, więc, nie sięgając do opracowań IPN, mogę co nieco o tym powiedzieć. Ponadto całkiem niedawno pomagałem osobie niedowidzącej (pod dyktando)w napisaniu pracy dyplomowej z tematu przemian ustrojowych i roli związków zawodowych. Praca oparta na materiałach dotychczas nigdzie nie publikowanych, w większości z archiwów zakładowych byłych zakładów. Ogólny wniosek, jaki wynika z tej pracy można określić w kilku słowach: wszystko się zwija.
"Zwinięto" nam przemysł stoczniowy, górnictwo, hutnictwo itp, itd. To tylko przykłady. "Zwijają" się związki zawodowe. Są rugowane z zakładów pracy.
"Zwinęli" nam handel. Sieci marketów nie są nasze.
"Zwinęli" szkolnictwo. Wyniki matur to potwierdzają.
I tak można jeszcze długo wyliczać.
Jedynie co się "rozwinęło" to przeróżne afery. Począwszy od FOZZ, a - jak na razie - na AG skończywszy.
Może należałoby zadać sobie proste pytanie: komu na tym zależało?
Odpowiedź też będzie prosta: tym, którzy na tym najwięcej zyskali.

Nie wdając się w szczegóły zgadzam się ze stwierdzeniem, że dawniej żyło się lepiej.
Kto twierdzi, że jest inaczej, niech wyjaśni, dlaczego tyle młodych ludzi wyjeżdża za granicę za pracą i dlaczego są i tacy, którzy nie chcą tu wracać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ilin 
Ma stragan na targu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 641
Skąd: XXXXXXXXXXXXXXX
Wysłany: 2012-09-12, 18:32   

Żyłem na poziomie przeciętnym i na takim żyję dzisiaj.

Cytat:

Nie dało się zostać kimś na wysokim i zagrzanym stołku bez znajomości. Oczywiście w porównaniu do tego, co można teraz osiągnąć.


Myślisz że dziś jest inaczej ?
Pożyjesz dłuzej to sam sie przekonasz.

Mówisz ,że duzo czytasz.
Bardzo dobrze.
Ja też staram się w miarę mozliwości być na bieżąco w tym co sie dookoła dzieje.

Mogę więc śmiało powiedzieć ,że to co opisują to tylko część i to ta najgorsza.

Pewnie gdyby kiedyś powstał obiektywny Instytut Przekrętów Gospodarczych to miałby wiele ,wiele roboty.
_________________
"Dziś przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" - J.Palikot
Ostatnio zmieniony przez ilin 2012-09-12, 18:42, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 44
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-09-12, 18:40   

cogito, a ile osób opuściło Polskę w "tamtych" czasach - i to niekoniecznie zarobkowo? A ile osób opuściłoby Polskę w "tamtych" czasach gdyby było to tak łatwe jak teraz?
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ilin 
Ma stragan na targu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 641
Skąd: XXXXXXXXXXXXXXX
Wysłany: 2012-09-12, 18:47   

To trzeba też spytać ile osób straciło pracę z dnia na dzień zostając bez środków do życia.
W pierwszej połowie lat 90tych cięto wszystko co miało jakiś związek z PRLem.
Nie zawsze z przyczyn ekonomicznych.

Tytuł tego wydzielonego wątku moze nie do końca odpowiada sednu sprawy.
Może nie zawsze żyło się lepiej ale na pewno spokojniej.

Problemem zaś bardziej istotnym jest to ,że obecnie na tamtym okres wylewa się wiadra pomyj.
Moim zdaniem zupełnie niesłusznie.
_________________
"Dziś przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" - J.Palikot
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2012-09-12, 19:01   Re: Dlaczego w PRL żyło się lepiej

monikzy napisał/a:
Pytam sie czy naprawde jest on tak wybitnie zdolny, aby az tyle zarabiac? Kazdy martwi sie o prace, a nerwowka jest wszechobecna. Naprawde zaluje ze nie urodzilam sie 30 lat wczesniej.


Może i zdolny nie jest ale na pewno ponosi dużo większą prawną odpowiedzialność. Np. jeżeli firma nie zapłaci podatków do urząd skarbowy może dochodzić ich zapłaty z prywatnego majątku członków zarządu.

W PRL może i żyło się lepiej ale czy to naprawdę było prawdziwe życie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Yenlikasio 
Dojeżdża PKSem
Ten z Zadupia



Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 13 Sie 2012
Posty: 109
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Strugi City
Wysłany: 2012-09-12, 19:03   

Pożyjemy, zobaczymy. Może i ma Pan rację, może nie. Z tego co ja widzę, to w dzisiejszym świecie wystarczą chęci i kropla szczęścia. No i oczywiście głowa na odpowiednim miejscu. :)

A co do czasów sprzed laty - czy tak miło wracałoby się do okresu cenzury? Do kolejek i pustych półek? :)

Edit:
@up Właśnie to miałem na myśli pisząc ostatnie zdanie - czy było to prawdziwe życie. :)
_________________
One music!
One love!
One world!


Sygnatura też :>
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
monikzy 
Przyjeżdża na zakupy
monikzy



Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 272
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-09-12, 19:12   

Zgodnie, ot choćby z modelem Maslowa, człowiek ma hierarchię potrzeb. Najpierw musi zaspokoić potrzeby fizjologiczne i bezpieczeństwa aby w pełni zaspakajać potrzeby wyższego rzędu. Po prostu uważam, że jeżeli człowiek żyje w ciągłym strachu o to czy aby nie straci pracę, czy aby starczy mu pieniędzy do końca miesiąca, a co jeśli zachoruje czy w ogóle przeżyje. To wtedy ma naprawdę głęboko w d...., czy w sklepie może kupić sobie malibu (na kt. i tak go nie stać), pojechać za granicę (na kt. też go nie stać) czy poczytać sobie swobodnie co zechce bo nie ma cenzury. Spotkałam kiedyś człowieka który mi powiedział, marzę o takim życiu aby jedynym moim zmartwieniem była katastrofa smoleńska.
_________________
“The person, be it gentleman or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid.” - Jane Austen
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
ilin 
Ma stragan na targu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 641
Skąd: XXXXXXXXXXXXXXX
Wysłany: 2012-09-12, 19:15   

Cenzury ?
Owszem byli cenzorzy w gazetach.Więc jest sie o co przyczepić.

Dzisiaj cenzura również istnieje ale w inny sposób.
Dziennikarzom o innych poglądach nie puszcza sie artykułów.
Są spychani do niszowych wydawnictw o których nawet nie wiemy.

Ksiązki i gazety są bardzo drogie.
Jesteśmy skazani na rynek mediów elektronicznych ktore w robią nam zamęt w głowie.

Nie wiem czy zauważyłeś to ,w jaki sposób można zauważyć kogo rządzący mają zamiar oskubać.

Tak z rok wcześniej w tv i na wiodących portalach zaczynają sie pojawiać pojedyńcze niewinne artykuły dotyczące danej grupy.
Czym bliżej posuniecia tym częsciej i mocniejsze.


Z tymi półkami to tez różnie było.
Nikt nie głodował.
_________________
"Dziś przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" - J.Palikot
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ourson 
Moderator


Pomógł: 46 razy
Wiek: 44
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 3905
Piwa: 79/18
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-09-12, 19:18   

ilin, ja nie twierdzę że po 89r. przeprowadzono wszystko jak trzeba. Z pewnością popełniono wiele błędów, zarówno natury politycznej jak i ekonomicznej.

Nie jestem też zwolennikiem potępiania w czambuł całego PRL... oczywiście że wtedy wszyscy mieli pracę (no może poza tymi którzy otwarcie krytykowali ówczesną władzę), było wesoło - jak słucham opowiadań osób w wieku moich rodziców o tym jak toczyło się życie towarzyskie - to w dzisiejszych czasach jest to po prostu nie do pomyślenia ;-) Ale czy żyło się lepiej? Myślę że to trudno oceniać. Ludzie pamiętają właśnie to bujne życie towarzyskie, ale nie wspominają o tym o której stawali w kolejce po masło i po chleb "z nocy". Społeczne listy kolejkowe po telewizor czy meble są najczęściej wspominane w żartobliwych anegdotach...
_________________
Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW