R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Sejm uczcił pamięć żołnierzy wyklętych
Autor Wiadomość
Sylwester 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 845
Piwa: 16/5
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2012-03-07, 00:11   Sejm uczcił pamięć żołnierzy wyklętych

Cytat:
Minutą ciszy uczcili posłowie pamięć żołnierzy wyklętych. Ich męstwo, patriotyczna postawa i przywiązanie do najwyższych wartości zasługuje na nasz podziw i szacunek - podkreśliła marszałek Ewa Kopacz. Na sali obrad zabrakło części posłów Ruchu Palikota i SLD.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

"Sejm pragnie uczcić pamięć ludzi, którzy, prowadzeni miłością do ojczyzny oraz ideą niepodległej Polski, wyrażali swój sprzeciw wobec powojennego porządku, często ponosząc za to najwyższą cenę" - powiedziała dziś marszałek Sejmu. Jak podkreśliła, "ich męstwo, patriotyczna postawa i przywiązanie do najwyższych wartości zasługuje na nasz podziw i szacunek".

Data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.


PAP/Radio ZET
http://wiadomosci.radioze...ierzy-wykletych


Cytat:

Tam gdzie stała Armia Czerwona


Jeśli ktoś miał jeszcze wątpliwości w jakim kierunki zmierza SLD i Ruch Palikota, właśnie się ich wyzbędzie. Pierwszym punktem dzisiejszego posiedzenia Sejmu była minuta ciszy ku czci Żołnierzy Wyklętych. Jak piszą na twitterze politycy PiS: „Z sali ostentacyjnie wyszło kilkunastu posłów Ruchu Palikota i SLD”, „Sld <<spóźniło się>> na pierwszy punkt obrad sejmu - by nie wziąć udziału w minucie ciszy”.
Dostało się towarzystwo na salony, dorwało się do koryta, wybory jeszcze daleko więc spadają maski przyjaciół ludu, wolnej marihuany i zasiłków socjalnych.
Palikot, człowiek, który niedawno otwarcie przyznał, że trzeba wyzbyć się polskości i SLD, spadkobierczyni ideowa sowieckiego hegemona, dają nam lekcję patriotyzmu.
Może i dobrze się stało? Teraz będzie wszystko jasne.
I jak uciec od skrajności, kiedy same cisną się na usta słowa: My jesteśmy tu gdzie wtedy, oni tam gdzie stała Armia Czerwona.


http://makowski.salon24.p...-armia-czerwona

Może faktycznie dobrze się stało, że niektórzy ludzie nadal nie umieją przyznać się do błędów swoich dziadów, ojców czy poprzedników nawet w wolnej Polsce i oddać żołnierzom wyklętym to co się im należy.
Wszystko to idealnie wpasowuje się w słowa pana Janusza Palikota o konieczności wyzbywania się przez nas polskości.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Grzegorz Nowak (W) 
Moderator
nil nisi bene ;)



Pomógł: 19 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 1096
Piwa: 23/18
Skąd: Wieluń, now Łodź :(
Wysłany: 2012-03-07, 20:55   

zacytuję rotę przysięgi KWP działjącej także na ziemi wieluńskiej

Cytat:
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej, przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o Niepodległość Jej walczyć aż do ostatniego tchu w piersiach. Prawu, wybranemu przez Naród Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej oraz nakazom Naczelnego Wodza i dowódcom, działającym w okresie przemocy i terroru politycznego zgodnie z Wolą większości w Narodzie, dążącym do umożliwienia Narodowi wyłonienia Rządu i Dowództwa Wojska Polskiego, uzależnionych jedynie od Niego - będę bezwzględnie posłuszny. Tajemnic wojskowych i organizacyjnych nie ujawnię, ani dobrowolnie, ani pod przymusem, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi Panie Boże dopomóż. Amen.


cześć Ich pamięci!

i link do wystawy o KWP
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/396/1059/

Morgoth napisał/a:
Dla niezorientowanych w temacie, broszura autorstwa dr. Ksawerego Jasiaka Z dziejów Konspiracyjnego Wojska Polskiego -> http://www.noworadomsk.pl...wp_broszura.pdf


do poczytania w tym temacie:


Cytat:


Red. Janusz Wróbel, Joanna Żelazko

Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi



Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2004
Ilość stron: 192 s.
Oprawa: miękka
Wymiar: 176x250 mm
ISBN: 83-89078-71-6

SPIS TREŚCI: Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi


• Marcin Zaborski – Początki ludowego wymiaru sprawiedliwości w Łodzi – wybrane zagadnienia
• Sławomir Abramowicz – Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi – ludzie i struktury
• Joanna Żelazko – Proces kierownictwa Okręgu Łódzkiego
Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Tomasz Toborek – Dowództwo I Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Ksawery Jasiak – Komenda Konspiracyjnego Wojska Polskiego Jana Małolepszego „Murata” przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Jacek Pawłowicz – Pogotowie Akcji Specjalnej Okręgu Łódzkiego Narodowego zjednoczenia Wojskowego przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Jerzy Bednarek – Likwidacja oddziału Stanisława Panka „Rudego” i procesy jego żołnierzy przed sądami wojskowymi
• Radosław Peterman – Duchowni katoliccy przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Janusz Wróbel – Procesy członków niepodległościowych organizacji młodzieżowych przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Robert Kopydłowski – Karnoprawna ocena orzecznictwa Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi
• Joanna Żelazko – Wykaz osób skazanych na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi oraz zmarłych w czasie odbywania wyroku pozbawienia wolności



Cytat:

„Konspiracyjne Wojsko Polskie w latach 1945–1948”


Pakiety edukacyjne przygotowywane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN nie są dostępne w sprzedaży. Przekazywane są bezpłatnie nauczycielom i przedstawicielom innych placówek oświatowych, uczestniczących w okołopakietowych kursach metodycznych organizowanych przez Wydział Edukacyjny BEP IPN. W sprawie kursów prosimy kontaktować się z Centralą BEP w Warszawie lub właściwym terytorialnie Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej.

Pakiet edukacyjny „Konspiracyjne Wojsko Polskie w latach 1945–1948” został opracowany przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Łodzi. Przedstawia dzieje jednej z najsilniejszych formacji zbrojnych podziemia antykomunistycznego, działającej w centralnej Polsce w latach 1945–1948, której założycielem i dowódcą był kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc” – uczestnik kampanii wrześniowej i żołnierz AK.
Pakiet składa się z dwóch części, zawierających materiały dla nauczyciela i dla ucznia, oraz zestawu kart z faksymiliami dokumentów i fotografiami.
Część dla ucznia otwiera tekst omawiający historię Konspiracyjnego Wojska Polskiego autorstwa dr. Tomasza Toborka. Następne elementy to: biogramy najważniejszych postaci związanych z KWP, tablica synchronistyczna ukazującą najważniejsze wydarzenia związane z powstaniem i działalnością KWP na tle wydarzeń w Polsce w latach 1945–1954, wybór materiałów źródłowych i innych materiałów pomocniczych.
W części dla nauczyciela zamieszczono projekt edukacyjny oraz scenariusze lekcji, które można zrealizować w gimnazjum i w szkole ponadgimnazjalnej w oparciu o teksty źródłowe i inne materiały dodatkowe zawarte w pakiecie. Znajdują się tu także przykładowe tematy esejów i bibliografia dla nauczyciela i ucznia



Cytat:

"Żołnierze wyklęci". Antykomunistyczne Podziemie Zbrojne po 1944 roku.


Album powstał dzięki udostępnieniu prywatnych archiwów przez nielicznych już żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którym udało się przeżyć obławy UB i stalinowskie więzienia oraz dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, który udostępnił bogate zbiory dokumentacji z archiwów UB. Album wydała Oficyna Wydawnicza VOLUMEN. Wydawnictwo opatrzone zostało indeksem nazwisk i pseudonimów oraz około 1200 unikatowymi zdjęciami i dokumentami z lat 1944-1961.





Cytat:
Ksawery Jasiak
Działalność partyzancka Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Z dziejów II Konspiracji w środkowej Polsce w latach 1945-1955
Wieluń - Opole 2008, ss. 608
Cena: 10,00 zł.

Konspiracyjne Wojsko Polskie – polska organizacja niepodległościowa, wywodząca się ze struktur AK, działająca od marca 1945 r. do listopada 1948 r. głównie na terenie środkowej Polski, ale także w województwach: śląskim, poznańskim i kieleckim. Twórcą i komendantem głównym KWP był kpt. Stanisław Sojczyński ps. "Warszyc".

Książka dr. Ksawerego Jasiaka pt. „Działalność partyzancka Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Z dziejów II Konspiracji w środkowej Polsce w latach 1945-1955” powstała w wyniku żmudnych penetracji archiwów IPN, dzięki dostępowi do odtajnionych w ostatnim okresie akt, m.in. Informacji Wojskowej, relacji osób pamiętających tamte dni, zarówno tych będących ofiarami, jak i tych będących katami, dzięki możliwości dotarcia do unikalnych, opatrzonych wiarygodnymi podpisami zdjęć z prywatnych archiwów.
Publikacja została wydana dzięki wsparciu finansowemu gminy Kamieńsk, poparciu Rady Gminy i osobistemu zaangażowaniu burmistrza Grzegorza Turlejskiego.




i niedługo rocznica....

Cytat:
4 marca 1949 r. zapadł wyrok. Na karę śmierci skazani zostali: Jan Małolepszy ps. "Murat", księża: Ortotowski i Łosoś, a ks. Faryś na 12 lat więzienia. 29 kwietnia 1949 r. Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie utrzymał wyrok w mocy. 13 maja 1949 r. prezydent Bierut ułaskawił duchownych zamieniając karę śmierci na dożywocie. Ostatecznie kary zasądzone wobec księży zostały później złagodzone. "Murata" odtransportowano do celi śmierci. 9 marca 1949 r. adwokat złożył pospiesznie skargę rewizyjną skierowaną do NSW w Warszawie, ale było już za późno. 10 marca bezpieka upomniała się o niego.

Przez 60 lat tuszowano przyczyny śmierci "Murata", mówiąc "iż zmarł śmiercią naturalną". Dziś po odtajnieniu akt WUBP wynika niezbicie, że "Murata" zakatowano podczas ostatniego "przesłuchania" w nocy z 10 na 11 III 1949 r. Sprawcami byli: zastępca naczelnika wydziału śledczego por. Tadeusz Strąk oraz funkcjonariusze: Marian Stasiński, Jan Banalak, Jan Kokoszka, Wacław Rzepkowski, Jan Trala i Leonard Zdziechowski.
W odtajnionych aktach UB dotyczących śmierci "Murata" widnieje zapis:


Przeprowadzona sekcja zwłok "Murata" wykazała złamanie 4 żeber, krwawy wypot w jamie opłucnej lewej oraz skurcz serca.


W wyniku tych obrażeń zmarł 11 marca 1949 r. Oficjalna data zgonu podawana przez komunistycznego prokuratora to "14 marca, zmarł - na zawał serca". Zwłoki "Murata" przewieziono potajemnie do gospodarstwa więziennego na Stolu, gdzie według świadków, został skrycie pochowany. Mogiła pozostaje nieznana. Jan Małolepszy "Murat" był ostatnim komendantem tzw. powstania antykomunistycznego w województwie łódzkim. Był kontynuatorem myśli niepodległościowej, kierując się w zsowietyzowanym kraju od 19 I 1945 r. ostatnim rozkazem gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka": każdy z Was musi być dla siebie dowódcą.
29 marca 1993 r. Sąd Wojewódzki IV Wydział Karny w Łodzi unieważnił wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego z 4 marca 1949 r., uznając działalność kpt. "Murata" a tym samym III Komendę KWP "za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2012-03-09, 22:14   

Mam pytania:
- Czy "Murat" mordował obcych, czy może Polaków, którzy chcieli żyć spokojnie po wojnie?
- Czy Polska sama zabiegała o to, by dostać się w strefę wpływów ZSRR?
- Gdzie powstał komunizm i dlaczego?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Maciej 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
EWI w Sercu



Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1155
Piwa: 5/6
Skąd: EWI-OOL
Wysłany: 2012-09-06, 08:30   




Czytać podpis !
_________________
Jeśli pozwolisz, by robactwo się rozmnożyło, rodzą się prawa robactwa. I rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać.
Antoine de Saint-Exupery
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW