Wysłany: 2008-05-20, 15:16 Wieluńskie Ratusze - złamana czcionka dla RZW
złamana czcionka z nieznajomość historii własnego miasta (i brak umiejętności czytania ze zrozumieniem ?) dla RZW a konkretnie K.Jaśko.
RZW napisał/a:
Pierwsza wzmianka o wieluńskim ratuszu pochodzi z 1402 roku. W latach 1567 - 1568 Marcin Lip z Brzegu i Jakub Proboszcz z Byczyny wznosili wieże ratuszową , która w 1965 roku podczas prac konserwatorskich runeła. Ponownie została odbudowana w 1970 roku, a w latach 90-tych zainstalowano przy zegarze mechanizm do odgrywania hejnału miejskiego.
Katarzyna Jaśko
Nie chce mi się nawet tych wypocin komentowac
*zmieniłem nieco temat
Ostatnio zmieniony przez Stefan 2008-05-22, 14:06, w całości zmieniany 1 raz
stefan_pol, ponieważ temat umieściłeś w dziale o Historii i Turystyce, proponuję podać dla sprostowania właściwe informacje dotyczące historycznego zarysu.
Początkowo rady miejskie zbierały się w domach wójtów. W miarę usamodzielniania się administracji miejskiej pojawała się potrzeba posiadania publicznego budynku będącego siedzibą rady - ratusza. Budynki te powstawały na głównych placach miejskich i z czasem rozrastały w duże kompleksy zabudowy śródrynkowej kryjąc w sobie często obok pomieszczeń administracyjnych, areszt, arsenał, wagę, kramy i składy kupieckie, wyszynki i warsztaty bogatszych rzemielśników.
W Wieluniu pierwotnie ratusz znajdował się na obecnym Placu Legionów.
Początkowo było to prawdopodobnie kilka pojedynczych budynków, które stopniowo rozrastały się i łączyły w dość chaotyczne zespoły. Pierwsza wzmianka o ratuszu pochodzi z 1402 r. W tym czasie obok ratusza stało przynajmniej 20 kramów szewskich. Początkowo poziom placu był niżej od obecnego o ok. 2 m.
XVI w. był dla Wielunia złotym wiekiem. W tym czasie chaotycznemu zespółowi budowli ratuszowych nadano nową reprezentacyjną i zwartą formę z podkreślającą status rady - wieżą. Prawdopodobnie ratusz połączono też podziemnym przejściem z budynkami przy wschodniej pierzei rynku.
W tym czasie na placu rynkowym było już bardzo ciasno. Kramy budowano na placach przy bramach wyjazdowych.
Od połowy XVII w. w związku z wojnami, epidemiami i klęskami głodu miasto zubożało a jego zabudowa, zwłaszcza publiczna, uległa zniszczeniu. Budynek ratusza przestał w zasadzie istnieć. Ściany miejscami zostały rozebrane prawie do fundamentów.
Źródło z 1685 r. mówi, że z powodu zniszczenia ratusza sądy ziemskie odbywały się w kamienicy sławetnego Tomasza Dołęgowica.
W XVIII w. poprawiła się nieco sytuacja gospodarcza miasta. W tym czasie odbudowano ratusz na części fundamentów poprzedniej, renesansowej budowli. W podziemiach nadal był areszt. Zarys tego ratusza widoczny jest na planie Grappowa z 1799
W poczatku XIX w. ratusz na placu legionów rozebrano a w 1842 powstał nowy ratusz, już poza głównym rynkiem, dobudowany do bramy krakowskiej
W chwili obecnej wydziały ratusza mieszczą sie w trzech budynkach tj. przy bramie krakowskiej, w sąsiednim pałacu w parku miejskim oraz w budynku dawnej plebanii prawosławnej w ul. Piłsudskiego.
Źródło: M. Ignasiak Rynek wieluński w świetle źródeł archeologicznych i historycznych mpis Wieluń 2000 r.
Nie chciało mi się pisac własnego przekopiowałem więc post z http://www.historiawielun...lunskie,34.html
Radio zrobiło z dwóch zlokalizowanych w różnych miejscach obiektów jeden - GRATULUJĘ
Pomógł: 18 razy Wiek: 33 Dołączył: 25 Maj 2007 Posty: 1578 Otrzymał 8 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-22, 16:12
Radio ZW ciągle pisze na swojej stronie pierdoły, teraz na przykład napisali, że za rok będzie 90. rocznica wybuchu II wojny światowej. Nie mówiąc już o wszechobecnych błędach ortograficznych...
_________________ I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Pomógł: 59 razy Dołączył: 12 Sie 2005 Posty: 3155 Otrzymał 7 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-22, 17:34
Spooky napisał/a:
Radio ZW ciągle pisze na swojej stronie pierdoły, teraz na przykład napisali, że za rok będzie 90. rocznica wybuchu II wojny światowej. Nie mówiąc już o wszechobecnych błędach ortograficznych...
Bo to jest cytat z wypowiedzi przewodniczącego łódzkiego sejmiku
Fragment zacytowany w pierwszym poście zastąpiono poniższym:
RZW napisał/a:
"Ratusz wybudowano w 1842 roku z inicjatywy komisarza obwodu wieluńskiego F.A Goleńskiego.Projekt budynku w stylu klasycystycznym opracował architekt warszawski ,Henryk Marconi, we współpracy z budowniczym powiatu wieluńskiego ,Piotrem Wetzlichem. Najcenniejszą pozostałość po dawnych fortyfikacjach miejskich ,Brame Krakowską ,wkomponowano w budynek ratusza jako jego wieże.Prace budowlane prowadził w 1842 roku murarz Franciszek Adamek. W nowym budynku ratusza znajdował się również areszt miejski ".
Cyt. : "Leksykon Miasta Wielunia" ; Tadeusz Olejnik
Katarzyna Jaśko
Szkoda tylko że kilkakrotnie w eter poszła pierwsza bzdurna wersja.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum